Blog

bag-and-hands.jpg

Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna- jak się przygotować?

 

Po pozytywnym rozpatrzeniu naszych dokumentów aplikacyjnych przychodzi czas na kolejny etap procesu rekrutacji jakim jest rozmowa kwalifikacyjna.

U wielu osób wywołuje ona poczucie strachu, stresu, traktowana jest jako zło konieczne. Jest to element, którego nie jesteśmy w stanie uniknąć  w naszych staraniach o pracę, dlatego warto się przygotować😊

Warto pamiętać o tym, że pierwsze wrażenie mamy szansę zrobić tylko raz. Od tego może zależeć przebieg całej rozmowy.  Na co warto zwrócić uwagę? Mowa ciała, utrzymywanie kontaktu wzrokowego, odpowiadanie pełnymi zdaniami i zaangażowanie w rozmowę.

 

W co się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

 

Przede wszystkim zatrzymajmy się chwilę i zastanówmy się na jakie stanowisko aplikowaliśmy. Innego ubioru wymaga się w kancelarii prawniczej, a innego w firmie animacyjnej dla dzieci czy w start-upie. Od miejsca pracy i stanowiska zależy strój w jakim powinniśmy się pojawić na rozmowie. Najbezpieczniejszym stylem będzie smart casual- sprawdzi się zarówno w miejscach bardziej, jak i mniej formalnych.

U panów zawsze czysta, wyprasowana koszula i marynarka (nie musi być to garnitur). W przypadku Pań stonowana sukienka, czy też spódnica lub spodnie z marynarką będą odpowiednie.

Panie powinny zwrócić jeszcze uwagę na makijaż, który również powinien być raczej stonowany, nie rzucający się w oczy.

 

Czego możemy się spodziewać na rozmowie?

 

Do tej pory firma, do której aplikowaliśmy zna nas z naszego CV a dokładniej z tego co zostało w nim zawarte. Możemy być pewni, ze nasz potencjalny pracodawca będzie chciał zweryfikować to co napisaliśmy ze stanem faktycznym. Jeżeli zatem wiemy, że jednym z wymagań jakie stawia przed nami pracodawca jest bardzo dobra znajomość języka obcego możemy się spodziewać, że kilka pytań w tym  bądź część rozmowy będzie prowadzona w języku obcym.

Nieodzownym elementem każdej rozmowy jest pytanie dotyczące naszych oczekiwań finansowych. Nie jest to pytanie lubiane przez kandydatów. Boimy się zawyżenia lub podania zbyt niskiej kwoty. Jeżeli pracujemy na podobnym stanowisku i znamy rynek to warto przeanalizować go również pod kątem płac. Nie bójmy się tego pytania, ale bądźmy na nie przygotowani. Zarówno pracodawca wie ile może zaproponować kandydatowi a i kandydat wie jakie są jego oczekiwania oraz realia rynkowe.

Warto również zasięgnąć wiedzy na temat firmy do której aplikujemy. Nie chodzi o to, aby znać genezę powstania firmy i wszystkich zmian jakie zachodziły na przestrzeni lat, ale wybrać te najważniejsze.

Przyszły pracodawca z chęcią pozna również naszą motywację do zmiany pracy, a także to co jest dla nas najważniejsze w miejscu pracy.

 

Ghosting w HR, czyli niepojawianie się na rozmowie:
👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇

🌟 Nie znamy dnia ani godziny, kiedy coś się wydarzy w naszym życiu nieplanowanego, niezapowiedzianego.

🌟 Każdy z nas jest człowiekiem i to rozumie. Dlatego ważne abyście informowali rekruterów o swojej nieobecności w wyznaczonym dniu i godzinie. Jeżeli przyczyną Waszej nieobecności jest rezygnacja z udziału w procesie rekrutacji powiedźcie o tym otwarcie. Jeżeli wydarzyło się coś co uniemożliwia Wam pojawienie się na spotkaniu również dajcie znać.

🌟 Nie musicie szczegółowo opisywać przyczyny Waszej nieobecności. Jeżeli jesteście zainteresowani nadal udziałem w procesie poinformujcie o tym aby rekruter wiedział, że jeżeli odbędzie się „druga tura” rekrutacji to może Was brać pod uwagę.

W większości firm, żeby doszło do spotkania rekrutacyjnego wymaga to koordynacji i wysiłku wielu osób- od znalezienia wolnej sali konferencyjnej w terminach odpowiadających wszystkim, na poświęcaniu czasu przez rekrutera i przyszłego bezpośredniego przełożonego na spotkanie. Jeśli szukacie pracy normalnym jest, że w międzyczasie możecie zdecydować się na inną ofertę. Po prostu nie zjawiając się w siedzibie firmy na rozmowie możecie zostać wpisani na czarną listę i w przyszłości Wasza kandydatura może być z tego powodu automatycznie odrzucona.