Półkolonie letnie 2023  w Poznaniu, Lublinie, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Warszawie i we Wrocławiu z ciekawymi zajęciami.

Jak nauczyć dziecko oszczędzania? Kiedy zacząć rozwijać inteligencję finansową u dzieci? W jaki
sposób kształtować u swojej pociechy kompetencje przedsiębiorczości?

 

W Polsce edukacja finansowa i ekonomiczna dla małych dzieci praktycznie nie występuje. Wynika to prawdopodobnie z przekonania, że wiedza z tego zakresu jest dla dzieci zbyt trudna, a większość decyzji finansowych podejmowanych jest przez rodziców. Okazuje się jednak, że to właśnie wczesne dzieciństwo jest bardzo dobrym okresem na zapoznanie dzieci w podstawami ekonomii i rozwijaniu ich kompetencji z zakresu oszczędzania czy inwestowania. Dzieci rozwijając swoją inteligencję finansową już w wieku 5-7 lat – tworzą podwaliny dla wszystkich przyszłych działań, swoich osiągnięć oraz kształtują postawy człowieka przedsiębiorczego.

Najprostszą i najczęściej stosowaną przez rodziców formą nauki oszczędzania pieniędzy jest dawanie swoim dzieciom kieszonkowego. Ważne jest by stała i ustalona wspólnie kwota była „wypłacana” regularnie. Nie powinniśmy dawać dziecku pieniędzy wtedy, gdy ich „potrzebuje” – nie dość, że tracimy kontrolę nad wysokością wydatków, to dodatkowo przyzwyczajamy dziecko do sytuacji, w której pieniądze zawsze się znajdują gdy są potrzebne. Określenie tych zasad jest szczególnie istotne. Poprzez dawanie kieszonkowego uczymy dziecko planowania, zaradności, podejmowania decyzji dotyczących swoich potrzeb, prawidłowego obchodzenia się z pieniędzmi oraz umożliwiamy mu zrozumienie zasad ich funkcjonowania.

Warto również pokazać dziecku, że może zarabiać pieniądze w inny sposób np. poprzez sprzedaż niepotrzebnych rzeczy czy wykonywanie dodatkowych czynności, które nie mieszczą się w jego obowiązkach. Dobrą nauką oszczędzania i planowania może być również wspólne tworzenie budżetu domowego czy robienie zakupów. Rodzice poprzez takie działania pomogą rozróżnić i wyjaśnić czym są wydatki pilne a czym wydatki ważne oraz jak i co kupować „z głową”. Pamiętajmy również, że to my uczymy dzieci finansów dając im przykład na każdym kroku.

Katarzyna Wysocka

 

Mały Geniusz zaprasza na zajęcia dla dzieci z inteligencji finansowej w Warszawie. Więcej informacji zapisy@malygeniusz.org, 570 666 563