Fenomeno sp. z o.o.
Świeradowska 47
02-662 Warszawa

Warszawa, 2024-08-07

Polityka Ochrony Dzieci przed krzywdzeniem

Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez personel Fenomeno sp. z o.o. jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. Każdy członek personelu traktuje dziecko z szacunkiem oraz uwzględnia jego potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przez kogokolwiek wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie.

Objaśnienie terminów

§1.

  1. Personelem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej.
  2. Opiekunem dziecka jest jego rodzic lub opiekun prawny, bądź osoba przez nich upoważniona.
  3. Zgoda rodzica dziecka oznacza zgodę co najmniej jednego z rodziców dziecka/opiekunów prawnych.
  4. Przez krzywdzenie dziecka należy rozumieć popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę dziecka przez jakąkolwiek osobę, w tym członka personelu instytucji lub zagrożenie dobra dziecka, w tym jego zaniedbywanie.
 

Rozpoznawanie i reagowanie na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci

§2.

  1. Personel w ramach wykonywanych obowiązków zwraca uwagę na czynniki ryzyka i symptomy krzywdzenia dzieci, monitoruje sytuację i dobrostan dzieci.

Zasady rekrutacji personelu

§3.

W procesie rekrutacji personelu do prowadzenia półkolonii dla dzieci, kierujemy się następującymi zasadami:

  1. Kandydaci muszą posiadać odpowiednie wykształcenie.
  2. Zwracamy szczególną uwagę na doświadczenie zawodowe kandydatów w pracy z dziećmi, które jest istotnym elementem oceny ich kompetencji.
  3. Weryfikujemy kwalifikacje oraz zdobyte uprawnienia kandydatów, aby upewnić się, że spełniają one wymagane standardy do opieki nad dziećmi.
  4. Przeprowadzamy dokładny wywiad, podczas którego weryfikujemy kompetencje kandydatów.
  5. Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym: Sprawdzamy, czy kandydaci nie figurują w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo dzieciom.
  6. Zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego: od zatrudnianych osób dla których obowiązuje wymóg niekaralności, w szczególności na stanowisku wychowawcy lub kierownika wypoczynku wymagamy zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego lub (w ramach obowiązujących przepisów) oświadczenia o niekaralności w zakresie czynów popełnionych przeciwko dzieciom.
 

Zasady bezpiecznych relacji pomiędzy personelem instytucji a dziećmi

§4.

  1. Personel zna i stosuje zasady bezpiecznych relacji personel–dziecko i dziecko–dziecko ustalone w placówce. Zasady stanowią Załącznik nr 1 do niniejszej Polityki.
  2. Wychowawcy i kierownik półkolonii są zobowiązani do sprawowania aktywnej opieki nad dziećmi podczas wycieczek czy warsztatów prowadzonych przez osoby trzecie. Na personelu placówki spoczywa pełna odpowiedzialność za uczestników zajęć lub wypoczynku.
  3. Zasady bezpiecznych relacji, w szczególności na linii dziecko – dziecko są omawiane przez personel w wersji przyjaznej i zrozumiałej dzieciom.
 

Procedury interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka

§5.

1.1. Zagrożenie bezpieczeństwa dzieci może przybierać różne formy, z wykorzystaniem różnych sposobów kontaktu i komunikowania.

1.2. Na potrzeby niniejszego dokumentu przyjęto następującą kwalifikację zagrożenia bezpieczeństwa dzieci:

  1. popełniono przestępstwo na szkodę dziecka (np. wykorzystanie seksualne, znęcanie się nad dzieckiem),
  2. doszło do innej formy krzywdzenia, niebędącej przestępstwem, takiej jak np. przemoc słowna, kary fizyczne, poniżanie,
  3. doszło do zaniedbania potrzeb życiowych dziecka (np. związanych z żywieniem, higieną czy zdrowiem).

1.3. Na potrzeby niniejszego dokumentu wyróżniono procedury interwencji w przypadku podejrzenia działania na szkodę dziecka przez:

  1. osoby dorosłe (personel, inne osoby trzecie, rodziców/opiekunów prawnych),
  2. inne dziecko.

2.1. W przypadku powzięcia przez członka personelu podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone lub zgłoszenia takiej okoliczności przez dziecko lub opiekuna dziecka, członek personelu ma obowiązek sporządzenia notatki służbowej i przekazania uzyskanej informacji zarządowi instytucji. Notatka może mieć formę pisemną lub mailową.

W przypadku, gdy z przeprowadzonych ustaleń wynika, że opiekun dziecka zaniedbuje jego potrzeby psychofizyczne lub rodzina jest niewydolna wychowawczo (np. dziecko chodzi w nieadekwatnych do pogody ubraniach, opuszcza miejsce zamieszkania bez nadzoru osoby dorosłej), rodzina stosuje przemoc wobec dziecka (rodzic/inny domownik stosuje przemoc słowną, molestuje je seksualnie, stosuje klapsy lub przemoc fizyczną), należy poinformować właściwy ośrodek pomocy społecznej o potrzebie pomocy rodzinie.

2.2. Zarząd instytucji informuje opiekunów o obowiązku zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia dziecka do odpowiedniej instytucji (prokuratura/policja lub sąd rodzinno-opiekuńczy, lub najbliższy ośrodek pomocy społecznej).

2.3. Po poinformowaniu opiekunów zgodnie z punktem poprzedzającym, zarząd instytucji składa zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa do prokuratury/policji lub wniosek o wgląd w sytuację rodziny do sądu rejonowego, wydziału rodzinnego i nieletnich, ośrodka pomocy społecznej.

2.4. Dalszy tok postępowania leży w kompetencjach instytucji wskazanych w punkcie poprzedzającym.

2.5. Z przebiegu interwencji sporządza się kartę interwencji, której wzór stanowi Załącznik nr 3 do niniejszej Polityki. Kartę załącza się do rejestru interwencji prowadzonego przez instytucję.

3.W przypadku podejrzenia, że życie dziecka jest zagrożone lub grozi mu ciężki uszczerbek na zdrowiu należy niezwłocznie poinformować odpowiednie służby (policja, pogotowie ratunkowe), dzwoniąc pod numer 112, 997 (policja) lub 998 (pogotowie). Poinformowania służb dokonuje członek personelu, który pierwszy powziął informację o zagrożeniu i następnie wypełnia protokół wypadkowy lub kartę interwencji.

4.Podejrzenie krzywdzenia dziecka przez osobę dorosłą należącą do personelu

4.1. W przypadku gdy zgłoszono krzywdzenie dziecka, zarząd lub wyznaczona przez zarząd instytucji osoba przeprowadza rozmowę z dzieckiem i innymi osobami mającymi lub mogącymi mieć wiedzę o zdarzeniu i o sytuacji dziecka. Zarząd instytucji lub wyznaczona osoba stara się ustalić przebieg zdarzenia. Ustalenia są spisywane na karcie interwencji.

4.2. Zarząd lub wyznaczona przez zarząd instytucji osoba instytucji organizuje rozmowę z opiekunami dziecka, którym przekazuje informacje o zdarzeniu oraz o potrzebie/możliwości skorzystania ze specjalistycznego wsparcia, w tym u innych organizacji lub służb.

4.3. W przypadku, gdy występuje podejrzenie popełnienia przestępstwa wobec dziecka, zarząd instytucji sporządza zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i przekazuje je do właściwej miejscowo policji lub prokuratury.

4.4. W przypadku gdy zgłoszono krzywdzenie dziecka przez członka personelu instytucji, wówczas osoba ta zostaje odsunięta od wszelkich form kontaktu z dziećmi (nie tylko dzieckiem pokrzywdzonym) do czasu wyjaśnienia sprawy.

4.5. W przypadku gdy członek personelu dopuścił się wobec dziecka innej formy krzywdzenia niż popełnienie przestępstwa na jego szkodę, zarząd instytucji powinien zbadać wszystkie okoliczności sprawy, w szczególności wysłuchać osobę podejrzewaną o krzywdzenie, dziecko oraz innych świadków zdarzenia. W sytuacji gdy naruszenie dobra dziecka jest znaczne, następuje rozwiązanie stosunku prawnego z osobą, która dopuściła się krzywdzenia. Jeżeli osoba, która dopuściła się krzywdzenia, nie jest bezpośrednio zatrudniona przez instytucję, lecz przez podmiot trzeci, wówczas należy zarekomendować zakaz wstępu tej osoby na teren instytucji, a w razie potrzeby rozwiązać umowę z instytucją współpracującą.

4.6. Wszystkie osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych powzięły informację o krzywdzeniu dziecka lub informacje z tym związane, są zobowiązane do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.

4.7. W przypadku gdy podejrzenie zagrożenia bezpieczeństwa dziecka zgłosili opiekunowie dziecka, a podejrzenie to nie zostało potwierdzone, należy o tym fakcie poinformować opiekunów dziecka na piśmie.

5.Krzywdzenie rówieśnicze

5.1. Celem personelu placówki jest zapobieganie incydentom krzywdzenia rówieśniczego. Ze względu na charakter prowadzonych przedsięwzięć (turnus półkolonii trwający jedynie 5 dni) uczestnicy zajęć bądź wypoczynku, którzy nie stosują się do ustalonych zasad bezpieczeństwa i norm społecznych zostają pozbawieni możliwości uczestniczenia w zajęciach.

5.2 W przypadku uchybienia normom społecznym personel placówki podejmuje rozmowę z opiekunem dziecka oraz sporządzana jest karta interwencji (wzór w załączniku nr 2). W przypadku ponownego wystąpienia zachowania przeczącego normom społecznym lub w przypadku pogwałcenia zasad skutkującym zagrożeniem bezpieczeństwa lub dobrostanu dzieci bądź personelu placówki, rodzic jest zawiadamiany o sytuacji i proszony o odebranie dziecka bezzwłocznie z zajęć.

5.3W przypadku dojścia do sytuacji krzywdzenia dziecka przez inne dziecko przebywające na zajęciach lub wypoczynku należy przeprowadzić rozmowę z dzieckiem podejrzewanym o krzywdzenie oraz jego opiekunami, a także oddzielnie z dzieckiem poddawanym krzywdzeniu i jego opiekunami. Ponadto należy porozmawiać z innymi osobami mającymi wiedzę o zdarzeniu. W trakcie rozmów należy dążyć do ustalenia przebiegu zdarzenia. Ustalenia są spisywane na karcie interwencji (załącznik numer 2 lub 3). Dla dziecka krzywdzącego oraz krzywdzonego sporządza się oddzielne karty interwencji.

5.4. Wspólnie z opiekunami dziecka krzywdzącego należy opracować plan naprawczy, celem zmiany niepożądanych zachowań.

5.5. Z opiekunami dziecka poddawanego krzywdzeniu należy opracować plan zapewnienia mu bezpieczeństwa, włączając w ten plan sposoby odizolowania go od źródeł zagrożenia.

5.6. W trakcie rozmów należy upewnić się, że dziecko podejrzewane o krzywdzenie innego dziecka samo nie jest krzywdzone przez opiekunów, innych dorosłych bądź inne dzieci. W przypadku potwierdzenia takiej okoliczności należy podjąć interwencję także w stosunku do tego dziecka.

 

Zasady ochrony danych osobowych oraz wizerunku dzieci w instytucji

§6.

  1. Instytucja, uznając prawo dziecka do prywatności i ochrony dóbr osobistych, zapewnia ochronę wizerunku dziecka. Rodzice podpisując oświadczenie wyrażają zgodę (lub nie) na utrwalanie wizerunku dziecka.
  2. Personelowi instytucji nie wolno umożliwiać przedstawicielom mediów utrwalania wizerunku dziecka (filmowanie, fotografowanie, nagrywanie głosu dziecka) na terenie instytucji bez pisemnej zgody opiekuna dziecka.
  3. Jeżeli wizerunek dziecka stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak: zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda opiekuna na utrwalanie wizerunku dziecka nie jest wymagana.
 

Zasady bezpiecznego korzystania z internetu i mediów elektronicznych

§7.

  1. Podczas półkolonii uczestników obowiązuje zakaz noszenia smartwatchy. Organizator odradza przynoszenia sprzętów elektronicznych (smartwatchy, komórek, tabletów itp.). Jeśli Uczestnik posiada ww. sprzęt, musi być on trzymany w plecaku Uczestnika.
  2. W przypadku dostępu do Internetu realizowanego w ramach zajęć personel ma obowiązek informowania dzieci o zasadach bezpiecznego korzystania z sieci.

Monitoring funkcjonowania Polityki Ochrony Dzieci

§8.

  1. Organem odpowiedzialnym za realizację Polityki Ochrony Dzieci jest Zarząd Fenomeno sp. z o.o., który może też wyznaczyć do tego inną osobę za jej zgodą.
  2. Osoba, o której mowa w punkcie poprzedzającym, jest odpowiedzialna za monitorowanie realizacji Polityki, za reagowanie na sygnały naruszenia Polityki oraz za proponowanie zmian w Polityce.
  3. Pytania monitorujące poziom realizacji Polityki zostają dołączone do cyklicznych ankiet wypełnianych przez personel. W ankiecie personel może proponować zmiany Polityki oraz wskazywać naruszenia Polityki w instytucji.
  4. Zarząd instytucji wprowadza do Polityki niezbędne zmiany i ogłasza personelowi nowe brzmienie Polityki.
 

Przepisy końcowe

§9.

  1. Polityka wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia.

Załącznik nr 1

Zasady bezpiecznych relacji personelu z dziećmi

Naczelną zasadą wszystkich czynności podejmowanych przez personel jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. Personel traktuje dziecko z szacunkiem oraz uwzględnia jego godność i potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy wobec dziecka w jakiejkolwiek formie. Zasady bezpiecznych relacji personelu z dziećmi obowiązują wszystkich pracowników, zleceniobiorców, współpracowników, stażystów i wolontariuszy, członków instytucji a także każdą dorosłą osobę mającą kontakt z dziećmi znajdującymi się pod opieką instytucji, jeśli kontakt ten odbywa się za zgodą instytucji i/lub na jej terenie.

Relacje personelu z dziećmi

Jesteś zobowiązany/a do utrzymywania profesjonalnej relacji z dziećmi i każdorazowego rozważenia, czy Twoja reakcja, komunikat bądź działanie wobec dziecka są adekwatne do sytuacji, bezpieczne, uzasadnione i sprawiedliwe wobec innych dzieci. Działaj w sposób otwarty i przejrzysty dla innych, aby zminimalizować ryzyko błędnej interpretacji Twojego zachowania.

Komunikacja z dziećmi

  1. W komunikacji z dziećmi zachowuj cierpliwość i szacunek.
  2. Słuchaj uważnie dzieci i udzielaj im odpowiedzi adekwatnych do ich wieku i danej sytuacji.
  3. Nie wolno Ci zawstydzać, upokarzać, lekceważyć i obrażać dziecka. Nie wolno Ci krzyczeć na dziecko w sytuacji innej niż wynikająca z bezpieczeństwa dziecka lub innych dzieci.
  4. Nie wolno Ci ujawniać informacji wrażliwych dotyczących dziecka wobec osób nieuprawnionych, w tym wobec innych dzieci. Obejmuje to informacje o jego/jej sytuacji rodzinnej, ekonomicznej, zdrowotnej, opiekuńczej i prawnej.
  5. Podejmując decyzje dotyczące dziecka, poinformuj je o tym i staraj się brać pod uwagę jego oczekiwania.
  6. Szanuj prawo dziecka do prywatności. Jeśli konieczne jest odstąpienie od zasady poufności, aby chronić dziecko, wyjaśnij mu to najszybciej jak to możliwe.
  7. Nie wolno Ci zachowywać się w obecności dzieci w sposób niestosowny. Obejmuje to używanie wulgarnych słów, gestów i żartów, czynienie obraźliwych uwag, nawiązywanie w wypowiedziach do aktywności bądź atrakcyjności seksualnej oraz wykorzystywanie wobec dziecka relacji władzy lub przewagi fizycznej (zastraszanie, przymuszanie, groźby).
  8. Zapewnij dzieci, że jeśli czują się niekomfortowo w jakiejś sytuacji, wobec konkretnego zachowania czy słów, mogą o tym powiedzieć Tobie lub innej osobie należącej do personelu placówki i mogą oczekiwać odpowiedniej reakcji i/lub pomocy.

Działania z dziećmi

  1. Doceniaj i szanuj wkład dzieci w podejmowane działania, aktywnie je angażuj i traktuj równo bez względu na ich płeć, orientację seksualną, sprawność/niepełnosprawność, status społeczny, etniczny, kulturowy, religijny i światopogląd.
  2. Unikaj faworyzowania dzieci.

Kontakt fizyczny z dziećmi

Każde przemocowe działanie wobec dziecka jest niedopuszczalne. Istnieją jednak sytuacje, w których fizyczny kontakt z dzieckiem może być stosowny i spełnia zasady bezpiecznego kontaktu: jest odpowiedzią na potrzeby dziecka w danym momencie, uwzględnia wiek dziecka, etap rozwojowy, płeć, kontekst kulturowy i sytuacyjny. Kieruj się zawsze swoim profesjonalnym osądem, słuchając, obserwując i odnotowując reakcję dziecka, pytając je o zgodę na kontakt fizyczny (np. przytulenie).

  1. Nie wolno Ci bić, szturchać, popychać ani w jakikolwiek sposób naruszać integralności fizycznej dziecka.
  2. Nigdy nie dotykaj dziecka w sposób, który może być uznany za nieprzyzwoity lub niestosowny.
  3. Zawsze bądź przygotowany na wyjaśnienie swoich działań.
  4. Nie angażuj się w takie aktywności jak łaskotanie, udawane walki z dziećmi czy brutalne zabawy fizyczne.
  5. W sytuacjach wymagających czynności pielęgnacyjnych i higienicznych wobec dziecka, unikaj innego niż niezbędny kontaktu fizycznego z dzieckiem. Dotyczy to zwłaszcza pomagania dziecku w ubieraniu i rozbieraniu, jedzeniu, myciu i w korzystaniu z toalety.

 

Załącznik nr 2

Karta interwencji dotycząca sytuacji

niestosowania się do ustalonych zasad bezpieczeństwa i norm społecznych

przez uczestnika półkolonii (zapobieganie krzywdzeniu i przemocy rówieśniczej)

 

Wypełnia personel pracujący z dziećmi

  1. Imię i nazwisko dziecka …………………………………………………………………………………………………..
  2. Opis sytuacji, miejsce i data

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………….

  1. Podsumowanie rozmowy z opiekunami dziecka i ustalenie planu działań …………………………………………………………………………………………………………………………………………………….……..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Podpis kierownika i/lub wychowawcy, data i miejscowość: …………………………………………………………………

Podpis opiekuna dziecka, data: ….………………………………………………………………………………………………………..

Załącznik nr 3

Karta interwencji

CZĘŚĆ 1 Wypełnia personel pracujący z dziećmi

  1. Imię i nazwisko dziecka
  2. Przyczyna interwencji (forma krzywdzenia) – opis
  3. Osoba zawiadamiająca o podejrzeniu krzywdzenia
  4. Działania podjęte wobec dziecka
  5. Ustalenia planu pomocy (jeśli dotyczy)
  6. Kontakt z opiekunami dziecka:
  7. Opis (w tym data)
  8. Imię i nazwisko osoby, do której zgłoszono interwencję

CZĘŚĆ 2 Wypełnia zarząd instytucji

  1. Interwencja prawna
  2. zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa,
  3. wniosek o wgląd w sytuację dziecka/rodziny,
  4. inny rodzaj interwencji. Jaki? (opis)
  5. Dane dotyczące interwencji (nazwa i adres organu, do którego zgłoszono interwencję) i data interwencji
  6. Wyniki interwencji: działania organów wymiaru sprawiedliwości, jeśli organizacja uzyskała informacje o wynikach/działania organizacji/działania rodziców