Zapraszamy na regularne zajęcia z szachów w roku szkolnym 2014/2015.

Więcej informacji znajdziesz klikając tutaj

 

Young chess player at a tournamentNa pytanie: czy warto grać w szachy, bez wahania i z pełną odpowiedzialnością zawsze odpowiem twierdząco. Nie bez powodu uchodzą za królewską grę. Wpływają zarówno na rozwój naszego mózgu, intelektu, jak i cech charakteru.

Pasję do szachów zaszczepił we mnie tata. Już w przedszkolu zaczął mnie wprowadzać w tajniki tej gry strategicznej. Na swój pierwszy turniej pojechałam w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Od tamtego czasu są moją pasją nieprzerwanie od ponad 15 lat.

Uwielbiam tę grę, ponieważ ma jasne i klarowne zasady. W głównej mierze wygrana zależy tylko od nas samych. Szachy uczą dyscypliny oraz odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Moje dotychczasowe osiągnięcia z czystym sumieniem zawdzięczam szachom, które wpłynęły również na rozwój mojej osobowości.

Królewska gra rozwinęła we mnie umiejętność logicznego i krytycznego myślenia, dlatego też przedmioty ścisłe nigdy nie przysparzały mi problemów. Materiał z pozostałych przedmiotów również opanowywałam z łatwością. Zmysł obserwacji, bardzo dobrą orientację w terenie oraz zdolność strategicznego myślenia, to jedne z wielu cech, które we mnie wykształciły.

Poprawa pamięci oraz koncentracji to wartości, które rozwija systematyczna gra.   Kształcą umiejętność szybkiego podejmowania decyzji oraz dokonywania życiowych wyborów. Wiem, co chcę osiągnąć i z biegiem czasu jestem coraz bliżej obranego celu. Cierpliwie i z pokorą idę na przód. Każdy mój krok jest dokładnie przemyślany. Popełniam błędy, ale nie pozwalam, aby porażki mnie złamały. Z każdego potknięcia wyciągam wnioski. Ta niezłomna wytrwałość, która we mnie drzemie to efekt wieloletniej gry w szachy. Gracze w skupieniu walczą o wygraną, cierpliwość wymaga diabelskiej siły.

Bez wątpienia nauka tej gry sprzyja wszechstronnemu rozwojowi dzieci. Pobudza wyobraźnię, kreatywność oraz twórcze zdolności. Uczy rywalizacji fair play. To ciekawa i edukacyjna zabawa, która bez wątpienia jest rewelacyjną alternatywą dla komputerów i tabletów przed którymi dzieci spędzają teraz większość swojego wolnego czasu. Warto wyciągnąć z dna szafy królewską grę i przenieść się do magicznego świata.

Dzisiaj, już jako dorosła kobieta, z całego serca dziękuję tacie, że dzięki niemu odnalazłam swoją życiową pasję. Początki łatwe nie były, nie lubiłam w ciszy i przez długi czas siedzieć przy szachownicy. Czas jednak pokazał, że z każdą kolejną partią poznawałam coraz bardziej siebie samą i gra sprawiała mi tak wiele radości.

Zachęcam wszystkich rodziców, aby już od najmłodszych lat posyłali dzieci na zajęcia szachowe. Z własnego doświadczenia wiem, że 5-6 rok życia jest odpowiedni. Jednak własne dziecko zapoznam z szachami już w wieku 4 lat. Warto dołączyć do zabawy!

Iwona ChalasIwona Chałas – Od zawsze chciała pracować z dziećmi. Szukała zawodu, który będzie jej pasją, dlatego zdecydowała się studiować filologię polską oraz pedagogikę na Uniwersytecie Warszawskim. W swojej pracy pragnie rozbudzać w dzieciach ciekawość świata. I robi to, pracując na co dzień jako nauczyciel języka polskiego w Niepublicznej Szkole Podstawowej „Nasza Szkoła” im. J. Korczaka oraz w Niepublicznym Gimnazjum „Nasza Szkoła”. W wolnych chwilach jest wolontariuszką w Polskiej Akademii Dzieci.

W zeszłym roku czynnie działała w Stowarzyszeniu Wiosna przy projekcie Akademii Przyszłości. Dzięki pedagogice lepiej rozumie dzieci. W szkole jest kilku uczniów z zespołem Aspergera oraz autyzmem. Takie dzieci żyją we własnym, wyjątkowym świecie, do którego trzeba umieć dotrzeć. Mnie na szczęście się to udało. Od ponad dziesięciu lat gra w szachy, odnosząc większe i mniejsze sukcesy. Bardzo chętnie uprawia aktywne sporty. W wolnych chwilach lubi wsiąść na rower i z tej perspektywy zwiedzać Warszawę. Jej hobby jest język francuski oraz chodzenie do teatru i kina. Jest wielką miłośniczką zwierząt – ma dwa wspaniałe koty.